Inflacja średnioroczna w 2022 r GUS podał jej wysokość GazetaPrawna.pl

Wzrośnie do 5,4 proc., co nie stanowi wyzwania w skali makroekonomicznej. Jednocześnie wiemy że wzrost cen CPI (także dane GUS) za rok 2022 wyniósł 16,6%. Główny ekonomista agencji na region EMEA Sylvain Broyer informował, że S&P Global Ratings spodziewa podwyżek stóp procentowych w Polsce do poziomu 7 proc. RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie (z główną stopą referencyjną w wysokości 5,75%) po tym, jak we wrześniu i październiku 2023 r. Obniżyła je o łącznie 100 pb. Średnioroczna inflacja w tym roku może utrzymać się poniżej 5 proc.

To czym w takim razie jest „średnioroczny wskaźnik cen”?

To jest artykuł z serii (Dane historyczne) w którym aktualizuję czyste dane o stopach inflacji w poszczególnych latach. Nowe dane GUS są ważne dla seniorów. “Waloryzacja emerytur w marcu 2023 będzie wyższa, niż zaplanował rząd (13.8 proc.). Nie mniej niż 14.8 proc.” – zauważył Oskar Sobolewski, ekspert rynku emerytalnego. Ekonomiści Złoto łagodzi trzy tygodnie wysokie jak dolar steadies organizacji wskazali, że sklepy w obawie przed utratą klientów nie zdecydowały się na pełny powrót do cen uwzględniających 5 proc. VAT na żywność, kosztem zapewne swoich marż. Oceniono, że sytuacja na rynku spożywczym i walutowym pomogła trochę przedsiębiorstwom w podjęciu decyzji o częściowej tylko podwyżce cen produktów.

Komunikat w sprawie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2021 r.

– wynika z lipcowej projekcji Narodowego Banku Polskiego. Dlaczego świadczenia wzrosną tylko o wskaźnik inflacji, skoro we wzorze jest mowa także o 20-procentowej realnej podwyżce wynagrodzeń? Wiele wskazuje, że za ubiegły rok nie będzie realnego przyrostu wynagrodzeń.

Waloryzacja będzie jeszcze wyższa. GUS podał kluczowy wskaźnik

Do końca 2022 r, podała agencja. Gdy inflacja znajdzie się na ścieżce spadkowej, rozpocznie się proces obniżek stóp procentowych w II poł 2023 r., przewiduje S&P. W grudniu 2022 r.” — powiedział Glapiński. Instytut zaznacza, że w sferze spożycia indywidualnego w II poł. Dominujące staną się efekty wysokiej inflacji i spadku dynamiki wynagrodzeń oraz wzrostu stóp procentowych. Jak wskazano, źródłem niepewności dla prognozy stóp procentowych, obok ostatecznego kształtu tarczy antyinflacyjnej i zmiany cen surowców, pozostaje perspektywa zmiany składu Rady Polityki Pieniężnej.

Rachunek za prąd od lipca wyższy o 13 proc.?

“Auć, inflacja w sierpniu nie zwolniła (konsensus, ani się nie ustabilizowała” – komentowali na gorąco po publikacji danych analitycy z mBanku. “Gospodarcze skutki wojny na Ukrainie z polskiego punktu widzenia są wielowymiarowe. Wzrost ogólnego poziomu niepewności, wpływa negatywnie przede wszystkim na dynamikę nakładów inwestycyjnych, a ta z kolei warunkuje wolumen działalności i konkurencyjność przedsiębiorstw w nadchodzących okresach” – podsumowano. Jako główne czynniki niepewności ekonomiści PKO BP wskazali zmiany regulacyjne i administracyjne, kurs złotego, odkotwiczenie oczekiwań inflacyjnych i spiralę cenowo-płacową. W bazowym scenariuszu ekonomiści przyjęli, że energetyczny komponent tarczy będzie obowiązywał w I-II kw. 2022 r., a od lutego do końca II kw. ’22 obowiązywał będzie obniżony VAT na żywność (część produktów).

Wyniki (dane na koniec 2021 roku)

Jeśli chcesz otrzymać obliczenie pocztą elektroniczną, podaj nam swój e-mail.Nie zachowujemy podanych w kalkulatorze adresów e-mail. Kalkulator dokonuje obliczeń dla inflacji od 1995 roku. Stąd na poniższym wykresie wizualizacja średniorocznej inflacji za okres od 1-25 lat. O tym jak poprawnie obliczyć wyniki średniorocznej inflacji za N lat – przeczytasz na tej stronie. Obliczenia i analizy na tej stronie aktualizuję raz do roku jak tylko pojawią się dane za rok poprzedni. Nie ma tu aktualizacji co miesiąc.

PKO BP: Średnioroczna inflacja CPI w 2022 r. wyniesie 7,1 proc. – 8,2 proc. Stopy proc. sięgną 3,5 proc.

„Decyzja Prezesa URE dotycząca taryf na energię elektryczną i gaz została podjęta w ślad za rekordowym wzrostem cen energii elektrycznej, gazu i uprawnień do emisji CO2 na rynku europejskim i krajowym. Rachunki za energię elektryczną i gaz dla gospodarstw domowych od 2022 r. Wzrosną przeciętnie odpowiednio o ok. 24 proc. Jedynie w I kwartale 2022 r. Wzrost tych cen będzie słabszy ze względu na działanie tarczy antyinflacyjnej. Znacząco wyższe będą również ceny opału (efekt wzrostu cen węgla na rynkach światowych), energii cieplnej (wskutek wzrostu cen uprawnień do emisji CO2), a także ceny żywności” – powiedział w wywiadzie Adam Glapiński.

W lipcu odnotowano wzrost cen na poziomie 15,6 proc. „Czynniki powyższe powodują, że średnioroczna inflacja CPI w 2022 r. Wyniesie 7,6 proc., czyli więcej niż przewidywane 5,1 proc. Maksymalny poziom inflacji CPI będzie miał miejsce w czerwcu 2022 r.

Stąd bliższe dla mnie jest po prostu porównanie średnich cen sprzed roku do średnich cen z dziś. Czyli inflacja za okres 12 miesięcy. “Niemniej jednak widzimy ryzyka inflacyjne na plusie ze względu na dalsze zaburzenia na europejskich rynkach energetycznych oraz ekspansywną politykę fiskalną. Biorąc pod uwagę trudne środowisko inflacyjne, oczekujemy, że Narodowy Bank Polski (NBP) będzie kontynuował podwyżki stóp w najbliższym PayPal nadal jest konkurencyjny w przypadku zakupów kryptowalut czasie” – czytamy dalej. Agencja ocenia, że pozytywnym zjawiskiem jest spadek rocznej inflacji w sektorze energii od końca II kw. Inflacja bazowa pozostaje na wysokim poziomie, co wskazuje, że obecne środowisko inflacyjne może okazać się bardziej trwałe niż wcześniej oczekiwano, podkreślono. Zdaniem NBP skalę rewizji w dół dynamiki PKB będą łagodzić zmiany legislacyjne wprowadzone od zamknięcia projekcji marcowej.

W inwestowaniu i innych dziedzinach branży finansowej często pokazuje się średnioroczną stopę zwrotu z inwestycji. Podobnie można ‘postąpić’ z inflacją. Znając łączną wartość inflacji za okres N lat można wyliczyć średnioroczną inflację.

“Obawiamy się również znacznych opóźnień lub redukcji transferów unijnych dla Polski, co mogłoby doprowadzić do niższych niż zakładane inwestycji publicznych i negatywnie wpłynąć na nasze perspektywy dla inwestycji prywatnych” – napisano też w raporcie.

  1. Wynik jest inny od inflacji 12 miesięcznej na koniec roku ponieważ – tak jak wyjaśniam powyżej jest to średnia krocząca z rocznych inflacji sprawdzanych w ostatnich 12 miesiącach.
  2. W bazowym scenariuszu ekonomiści przyjęli, że energetyczny komponent tarczy będzie obowiązywał w I-II kw.
  3. Średnioroczna inflacja za 2022 r.
  4. Instytut zaznacza, że w sferze spożycia indywidualnego w II poł.

Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach wskaźnik waloryzacji świadczeń to średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku zwiększony o co najmniej 20 proc. Realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. “Prognozujemy, że Narodowy Bank Polski (NBP) utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie w 2024 r., w obliczu ryzyk dla ścieżki dezinflacji wynikających ze stopniowego wycofywania limitów cen energii, wysokiego wzrostu płac i tempa ożywienia gospodarczego” – czytamy w komunikacie. Z prognoz PKO BP wynika, że wkład cen żywności w CPI w 2021 r. Wyniesie 1,1 pkt proc., wkład cen energii i paliw wyniesie 3,1 pkt.

Średnioroczna inflacja wynosiła 5,1 proc. Według wstępnych danych w styczniu 2022 r. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 9,2% w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,9%. „Tarcza antyinflacyjna” obniży inflację CPI, ale nie wpłynie na fundamentalną presję inflacyjną, która przez cały 2022 pozostanie mocna. Silna presja kosztowa (wzrost cen energii elektrycznej o blisko 100 proc. rdr, a także znacznie wyższe koszty komponentów, transportu i pracy) w warunkach silnego popytu będzie prowadziła do dalszego wzrostu cen finalnych, zarówno towarów, jak i usług.

“Uważamy, że szokowy wzrost cen energii ograniczy popyt. Z biegiem czasu coraz silniej w tym kierunku będą też oddziaływać podwyżki stóp procentowych. Wobec tego spodziewamy się, że inflacja bazowa zacznie wyhamowywać w II poł.’22 r.” – napisano. W czwartkowym wywiadzie dla Business Insidera prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że bank centralny dysponuje nowymi prognozami makroekonomicznymi na najbliższe dwa lata. Uwzględniają one nowe taryfy na prąd i gaz oraz wpływ tarczy antyinflacyjnej na gospodarkę. W ocenie prezesa banku centralnego ceny energii są głównym źródłem inflacji. Średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2022 r.

Przypomnijmy, że emerytury i renty corocznie od 1 marca podlegają waloryzacji. O jej wysokości decyduje inflacja w gospodarstwach emeryckich z poprzedniego roku (czyli podwyżki cen towarów, które kupują emeryci) oraz realny wzrost płac. Dla porównania we wrześniowej ankiecie ekonomiści wskazywali, że inflacja 5 powodów (wymówek) dlaczego nie kobiety inwestują więcej w 2022 r. Będzie mieścić się w przedziale 3,7-5,1 proc. Jak informował wcześniej we wrześniu prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński, RPP będzie rozważała na posiedzeniu w październiku brak podwyżki albo podwyższenie stóp procentowych o 25 pb.